Između prednjeg i zadnjeg dela pršljena nalazi se kičmeni (spinalni) kanal, u čijoj unutrašnjosti je smeštena kičmena moždina. Takođe, između pršljenova nalaze se međupršljenski otvori, po jedan sa obe strane pršljena, gde su smešteni spinalni živci.
Svi pršljenovi, osim trtičnih i repnih, međusobno su odvojeni putem međupršljenskih diskova. Svaki međupršljenski disk sastavljen je od želatinoznog jezgra (čija je uloga da amortizuje kičmu prilikom pokreta) i fibroznog prstena. Tkivo međupršljenskih diskova sadrži veliku količinu vode, koja se kod nekih osoba u godinama smanjuje, usled čega kičma gubi svoju elastičnost i sposobnost da realizuje fleksibilne pokrete.
Degenerativne promene koje se javljaju sa starenjem mogu zahvatiti i međupršljenske diskove, tj. hrskavicu fibroznog prstena diska. Ovakve promene dovode do prolapsa međupršljenskog diska, tačnije želatinozno jezgro međupršljenskih diskova prodire u međupršljenske otvore i pritiska spinalne živce.
Diskus hernija se može javiti u bilo kom delu kičme, ali uglavnom zahvata pršljenove vratnog (cervikalnog) i slabinskog (lumbalnog) dela kičme, jer se upravo ti delovi kičme najviše pokreću. Vrlo često se javlja kod muškaraca između 25 i 45 godina starosti. Nakon 25-te godine, međupršljenski diskovi se polako isušuju, posebno ujutru, te se upravo iz tog razloga ne preporučuje nikakva fizička aktivnost bez prethodnog zagrevanja.
Diskus hernija – uzrok nastajanja bolesti
Kako što smo već napomenuli, sa starenjem međupršljenski diskovi gube fleksibilnost i elastičnost, želatinozno jezgro slabi i lako se može oštetiti. Upravo iz tog razloga su starije osobe više izložene pojavi diskus hernije. Pored toga, uzroci diskus hernije takođe mogu biti i sledeći: prekomerno opterećivanje kičme, naporan fizički rad, gojaznost, povrede kičme. Diskus hernija se može javiti i kod mlađih osoba, kao posledica prethodno navedenih faktora.
Diskus hernija
Diskus hernija
Diskus hernija – simptomi
Najčešći simptomi diskus hernije su sledeći:
– bol u leđima, koji se spušta ka nozi, a u mnogim slučajevima bol se oseća i u stopalu. Takođe se može osetiti bol na zadnjoj strani kolena.
– bol u zadnjici, koji se spušta ka zadnjem delu noge.
– nagli pokreti, šetnja ili sedenje uzrokuju jak bol u zoni zahvaćenoj diskus hernijom.
– neizdržljivi bolovi tokom noći
– bolovi prilikom pokretanja kičme, ustajanja, savijanja
Česti bolovi u lumbalnom delu kičme mogu biti znak upozorenja da se radi o diskus herniji.
Simptomi diskus hernije vratnog (cervikalnog) dela kičme:
– bolovi u zadnjem delu vrata
– tup bol u blizini lopatica
– bol u ramenu, nadlaktici, podlaktici, šaci i prstima
– bolovi prilikom pomeranja vrata i okretanja glave
– jači bol prilikom kašljanja, naprežanja i smejanja
– grčenje vratnih mišića
– slabost u mišićima ruke
Diskus hernija – prevencija
Kako biste sačuvali zdravlje kičme i međupršljenskih diskova, najbolje bi bilo da tokom života vodite zdrave navike. Radite vežbe, npr. jogu ili aerobik, idite na plivanje, radite vežbe istezanja kako bi vaša kičma održala svoju elastičnost i pokretljivost. Takođe, i teretana je korisna da kičmu održite u dobrom stanju.
Kao uzrok diskus hernije naveli smo gojaznost. Zbog toga gojaznim osobama preporučujemo da svoju kilažu dovedu u red, jer tako mogu sprečiti ovaj zdravstveni problem.
Budite pažljivi prilikom pokretanja kičme, izbegavajte nagle pokrete i dizanje velikih težina koje opterećuju kičmu.
Hranite se zdravim namirnicama, kao što su voće, povrće, integralne žitarice i namirnice bogate antioksidansima, koje pomažu pri regeneraciji tkiva u organizmu. Svakodnevno pijte dovoljnu količinu vode (2l na dan), neophodnu za optimalnu hidriranost organizma. Kada je organizam hidriran, lakše obavlja bitne funkcije i obnavlja se na pravi način.
Namirnice za prevenciju i lečenje diskus hernije
Morske alge, pivski kvasac, bobičasto i citrusno voće, beli luk, semenke i pahuljice, biljno mleko, biljno ulje, riba i mahunarke moraju biti sastavni deo vaše ishrane, ukoliko želite da sprečite ili lečite diskus herniju. U širokom luku izbegavajte rafinisane šećere i rafinisana brašna, suhomesnate prerađevine, hranu prženu u ulju i brzu hranu, jer narušavaju organizam i ubrzavaju njegovo starenje.
Prekomerna težina opterećuje kičmu, tada se kičma napreže kako bi izdržala veliki teret, i na taj način se ubrzava zamor i oštećenje međupršljenskih diskova. U ovom slučaju, preporučuje se da započnete dijetu za eliminisanje viška masti i toksina iz organizma.
Diskus hernija – lečenje
Pacijentima obolelim od diskus hernije nekada se preporučivalo ležanje, tj. odmaranje u krevetu i terapija sa analgeticima (lekovima protiv bolova). Međutim, u današnje vreme retko se preporučuje ležanje u krevetu. Baš naprotiv, preporučuje se fizikalna terapija. Ukoliko se uz fizikalnu terapiju pridoda i pravilna ishrana, mogu uslediti pozitivni rezultati, osobe sa diskus hernijom se mogu oporaviti i nastaviti sa svojim uobičajenim svakodnevnim aktivnostima.
Kod težih oblika diskus hernije, ukoliko se simptomi ne otklone prirodnim putem, u krajnjem slučaju lečenje se obavlja putem aplikacije injekcija steroida ili se primenjuje hirurški zahvat. Neka vam operacija uvek bude zadnja opcija, potrudite se da je izbegnete putem prirodnih metoda lečenja.
Takođe, za opuštanje grčeva u leđima i ublažavanje bolova, kao efikasna metoda može pomoći i fitoterapija (lečenje prirodnim biljem).
Fizikalna terapija je ključna za lečenje diskus hernije. Profesionalni terapeut vam može pokazati efikasne smernice kako da popravite zdravlje kičme. On će vam pomoći kod raznih vežbi za istezanje i opuštanje leđa i kičme, koje pogodno utiču na nelagodnosti i bolove uzrokovane diskus hernijom.
Unutar fizikalne terapije, uključuje se i hidroterapija, koja se zasniva na raznim vežbama u vodi pomoću kojih se jačaju leđni mišići, poboljšava pokretljivost i elastičnost kičme.
Isto tako, u velikom broju slučajeva, za ublažavanje jakih bolova primenjuju se i masaže za opuštanje mišića. Pored toga, u poslednje vreme, mnoge osobe sa diskus hernijom se odlučuju za ozonoterapiju. Lečenje ozonom primenjuje se direktno na oštećeno mesto, kao i injekcije steroida.
Mnoge osobe sa ovim zdravstvenim problemom odlučile su se za metodu lečenja akupunkturom, kako bi ublažile jake i uporne bolove u leđima. Svetska zdravstvena organizacija je još 1979.godine uvrstila diskus herniju na listu oboljenja koja se uspešno mogu lečiti ovom terapijom pomoću tankih iglica.
Diskus hernija – prirodno lečenje
1. Čaj do majčine dušice, origana i rastavića
Ove pomenute biljke imaju antiinflamatorno dejstvo i mogu ublažiti bolove u leđima.
Sastojci:
½ l vode
1 prstohvat majčine dušice
1 prstohvat origana
1 prstohvat rastavića
Priprema:
Navedene biljke tokom 5 minuta kvati na tihoj vatri. Zatim ostaviti da čaj odstoji 10 minuta. Nakon toga procediti. Piti 3 šoljice ovog čaja na dan, pre svakog obroka. Lečenje može potrajati, čak do 2 meseca.
2. Obloga od gline i kupusa
Ovaj lek može se primeniti za lečenje lumbaga i diskus hernije.
Sastojci:
3 kašike jabukovog sirćeta
½ kg gline u prahu
1l mineralne vode
3 lista kupusa
Priprema: stavite glinu u veću posudu. Pomešajte je sa vodom da se dobije homogena smesa. Dodajte jabukovo sirće, dobro promešajte i ostavite da odstoji nekoliko minuta.
Bolno mesto premažite dobijenom smesom od gline. Zatim prekrijte listovima kupusa i učvrstite krpom. Najbolje bi bilo da ovu oblogu ostavite da deluje na bolnom mestu tokom 12 sati, kako biste postigli što bolje rezultate. Glina greje bolno mesto, ublažava bol, a u isto vreme smanjuje upalu.
3. Čaj od đavolje kandže
Sastojci:
200ml vode
2 kašike korena đavolje kandže
Koren đavolje kandže prelijte proključalom vodom, zatim poklopite i ostavite da se ohladi. Nakon toga čaj procedite i pijte 1 šolju, 2 puta dnevno.
4. Čaj od bele vrbe
U beloj vrbi nalazi se salicin, jedinjenje koje ima sličnu hemijsku strukturu kao aspirin, te se zbog toga bela vrba koristi za ublažavanje bolova u leđima i nozi kod diskus hernije.
Sastojci:
1l vode
2 kašike kore bele vrbe
Priprema: kad voda počne da ključa, dodajte koru bele vrbe i kuvajte je tokom 10 minuta. Nakon toga poklopite, ostavite da se malo ohladi, zatim procedite i pijte u toku dana.
Konsultujte se sa vašim lekarom pre nego što se odlučite za konzumiranje čaja od kore bele vrbe.
5. Obloga od hleba i kajenske paprike
Sastojci:
1 čaša vode
2 parčeta belog hleba bez kore
1 kašika kajenske paprike (aleva paprika, crvena ljuta čili papričica)
U posudu sipajte vodu, dodajte hleb i kajensku papriku. Dobro promešajte dok se ne dobije homogena smesa. Na gazu (staru krpu ili pamučnu vatu) nanesite dobijenu smesu i aplicirajte na bolno mesto pogođeno diskus hernijom. Oblogu držati tokom nekoliko sati.
6. Obloga od krompira
Za ovu oblogu vam je potreban jedan veći krompir. Isecite ga na kolutove i stavite na bolno mesto, zatim previjte zavojem. Neka obloga stoji otprilike 3 sata.
Išijas i diskus hernija
U kakvoj su vezi išijas i diskus hernija? Išijas, u ovom slučaju je propratni simptom koji se javlja kada se ošteti išijadični nerv (živac). Išijadični živac polazi od kičmene moždine, pa se niz zadnjicu spušta preko noge do stopala. Išijas se često može javiti usled diskus hernije između petog slabinskog (lumbalnog) i prvog krsnog (sakralnog) pršljena. Takođe se može javiti i usled diskus hernije između četvrtog i petog slabinskog (lumbalnog) pršljena. Išijas, kao i diskus hernija, praćen je jakim bolovima.
Saveti i preporuke
Radite vežbe za jačanje mišića lumbalne regije i abdomena. Jačanjem ovih mišića sprečava se opterećenje kičme, usporava se oštećenje međupršljenskih diskova i smanjuje pritiskanje spinalnih živaca, te se i bol ublažava.
Kod početnog (lakšeg) oblika diskus hernije, redovnim vežbanjem (npr. u teretani) i izbegavanjem naglih pokreta, generalno se može sprečiti ponovna pojava neprijatnih simptoma i bolova.
Ukoliko i nakon prirodne terapije osećate jak i intenzivan bol, obratite se lekaru. On će utvrditi da li je neophodno lečenje diskus hernije hirurškim putem.
0 komentari:
Objavi komentar